^Back To Top

Terapia NDT-Bobath

Metoda NDT-Bobath to sposób usprawniania wcześniaków, niemowląt i dzieci starszych z problemami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi oraz dzieci wykazujących opóźnienia w rozwoju psychomotorycznym. Program terapii jest indywidualnie dobierany w zależności od potrzeb danego dziecka. Głównymi założeniami terapii jest osiągnięcie jak najlepszej jakości ruchu, wypracowanie funkcji oraz jak najbardziej samodzielnego funkcjonowania w środowisku, poprzez rozwijanie kontroli głowy tułowia i miednicy, wykorzystanie specjalnych technik i wspomagań wpływających na napięcie mięśniowe, wyzwalanie ruchów jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych oraz utrwalenie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych czynnościach.

Ważnym aspektem jest to, iż jest ona koncepcją przyjazną dziecku - stymuluje rozwój, nie zakłócając podstawowych potrzeb rozwojowych dziecka tj potrzeba zabawy, ruchu czy bezpieczeństwa. Terapia metodą NDT-Bobath jest bezbolesna. Podczas zajęć terapeuta wplata ćwiczenia w zabawę tak aby zajęcia były jak najbardziej interesujące dla małego pacjenta.

Oprócz terapii prowadzonej w gabinecie, niezbednie ważne jest w tej terapii prawidłowe wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych w domu (tj.:noszenia, ubieranie, zabawy). Dlatego też terapeuta NDT-Bobath uczy rodzica jak poprawnie wykonywac czynności pielęgnacyjne, które wspierają rozwój dziecka w domu i utrwalają efekty terapeutyczne.

Copyright © 2013. fizjoSYNERGIA  Rights Reserved.